Simyacı -Paulo Coelho-

Rüyalarının ve hayallerinin peşinden koşan bir çobanın hikayesi


Hayallerimiz… Herkesin çocukluktan veya gençlik çağından beri kurduğu hayalleri vardır değil mi? Kimimiz bir pilot olup göklerde uçmak ister özgürce, bir diğerimiz ise astronot. Çünkü gözleri büyük uzaylıları görmek ister. Ya da öğretmen olmak istemişizdir naçizane benim yapmaya çalıştığım gibi, gözünün içine bakan minik yüreklere bir şeyler öğretmek için. Hayallerimiz farklı olsa da herkes kendi hayalinde kendi ülkesinin padişahıdır. 

İşte bizim hayallerimiz gibi Santiago’nun da bir hayali, peşini hiç bırakmayan rüyaları vardır. Santiago bir çobandır, çoban olmasına karşın dünyayı gezme hayali olan ve her gece rüyasında aynı hazineyi gören bir delikanlıdır. Babasının onu bir din adamı olmasını istemesine karşın o rüyalarında gördüğü hazineyi bulmak için Mısır’a, piramitlere gitmek ister. Tabii bu hiç kolay olmayacaktır. Çok para kazanmalı, koyunlarına çok iyi çobanlık yapmalı ve uzun bir yolculukla, zorluklarla başa çıkabilmek için yüreğini buna hazırlamalıdır. Zira insan yüreği için çok değerli bilgiler sunulacaktır bize. Nasıl bilgiler dediğinizi duyar gibiyim. Biraz ona değineyim:

Hani olmak istediğimiz ve olduğumuz bir ben vardır. Hayalimizde var olan biz ile aslında olan biz bazen uyuşmayabilir hatta uyuşmak bir yanda dursun arada uçurumlar bile olabilir. İşte bu durumda yüreğimiz bizi rahatsız eder. Aslında bu tam olarak bir rahatsızlık demek de doğru olmayabilir. Bir alarm gibi bize hayallerimizi hatırlatır. Ama bu alarm tıpkı sabah uykumuzun en güzel yerinde bizi uyadıran çalar saat gibi düşünülebilir. Hayatımızın ortasında günlük uğraşların içinde hepimizin bulması gereken bir hazinemiz, peşinden koşmamız gereken rüyalarımız vardır. İşte yüreğimiz bize bunları hatırlatır. Bu hatırlatma da bizi hayallerimiz ile gerçek arasındaki uyuşmazlığa götürdüğü için huzursuz olabiliriz. 

Santiago da tam olarak bu huzursuzluğu gidermek, hayallerine ve rüyalarında gördüğü hazineye ulaşmak için yola çıkar. Bu yolculuk öyle bir yolculuktur ki Santiago yüreğiyle savaşırken biz de yüreğimizle bir savaş haline gireriz. Nasıl ki onun yüreği Santiago’yu hayallerine sürüklerken bizim yüreğimiz de bize hayallerimizi, rüyalarımızı hatırlatır. Hiç büyümeyen hep çocuk kalan yüreğimiz sürekli olarak bize bunu hatırlatır. Yüreğimizi susturma şansımız asla yoktur, bazen onu duymuyor gibi yapsak da o hep yerinde durur ve bize hayallerimizi hatırlatır. 

Mümkün olduğunca kısa bir şekilde Simyacı romanını sizlere tanıtmak istedim. Romanın özeti ve roman hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bloğumdaki yazıya bakabilirsiniz. Yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli okumalar, sağlıklı günler 🙂   


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarılı Başarılı
1
Başarılı
asdfghjkl asdfghjkl
0
asdfghjkl
nası!?? nası!??
0
nası!??
lann?!! lann?!!
0
lann?!!
rezalet! rezalet!
0
rezalet!
yapacağınız işi yapacağınız işi
0
yapacağınız işi
üzdü... üzdü...
0
üzdü...
+ kahve parası + kahve parası
1
+ kahve parası

0 Yorum

BayMudo

Merhaba ben Mücahit. Türk dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum, eski Türk edebiyatı bilim dalında yüksek lisans yaptım. Türkçe ve edebiyat benim için çok önemli bir yere sahiptir. Yazmayı ve okumayı çok severim. Buna yönelik olarak "Mavi ve Edebiyat" adlı bir bloğum var. Bu bloğa edebiyatla ilgili olarak şiir, hikaye, deneme, kitap önerileri gibi türlerde özgün eserler yüklüyorum. Bana bu konuda destek olmak isterseniz profilimde linki yer alan Twitter sayfamaı ziyaret ederek katkıda bulunabilirsiniz. Malum edebiyat, şiir gibi kültürler artık yok olmakta ve değer görmemektedir. Ben bu işi gönüllü olarak sevdiğim için yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Sizleri hem bloğuma hem de Twitter sayfama beklerim. Her ikisinin linki de profilimde mevcut.
Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı