×
Bildirimler
Sıfırla

SİHA ve İHA'ların başarısı  


D.S.
Gönderiler: 43
 D.S.
Moderator
(@d-s)
Kurucu
Katılım : 3 ay önce

Bir ülkedeki olumsuzlukları tenkit etmek kadar başarıları takdir etmekte vatandaşlık vazifesidir. 

 

Türkiye'nin 2000'li yıllarda başlayan İsrail - Heron ve Amerikan - Predatör İnsansız Hava Aracı alım talepleri ya reddedildi ya da satın alınan İnsansız Hava Araçları yazılım kontrölü ile bir şekilde etkisiz hale getirildi. Yaşı biraz geçkin olanlar Yaşar Büyükanıt'ın o dönemlerde sarfettiği "Kandil BBG evi olacak" sözlerini ve akabinde yaşadığımız Dağlıca ve Aktütün karakol baskınları sonrasında "Hani Kandil BBG evi olacaktı?" eleştirilerini anımsayabilirler. 

 

10 yıl! boyunca süren oyalama taktikleri ve bu süreç içerisinde toprağa düşen canlar nihayet günün birinde Devletimizi istihbarat ve muharebe kabiliyetine sahip İHA ve SİHAları milli imkanlarla üretme kararlılığına sevketti. Neticesinde Bayraktar 2009'da , ANKA 2011 'de göklerle buluştu. Yerli İHA ve SİHA'larla kurulan caydırıcı istihbarat ve muharebe üstünlüğüne; PKK'nın Irak ve Suriye topraklarında doğan otorite boşluğunu doldurma isteği eklenince ülke sınırları içerisinde uzun süreli bir çatışmasızlık ortam oluştu.

 

Bugün, Suriye Savaşının siyasi eleştirisini bir kenara bırakıp çatışma alanına baktığımızda Dünya savaş literatürüne ilk defa geçer şekilde SÜRÜ halinde gönderilen İHA ve SİHA'larla Suriye Rejimine karşı mutlak üstünlük sağladığımızı görüyoruz. Bırakın Dünya'yı, Suriye rejim haber kaynaklarında dahi SİHA'larımızdan "Supreme" sıfatıyla bahsediliyor. 

 

Sözün özü bilimsel yaklaşımla üzerine emek, zaman, para ve akıl harcanan projeler meyvesini veriyor. Bu tarz projelerin sadece Askeri ihtiyaçlar gözetilerek geliştirilmesi, Eğitim, Sağlık, Sosyal ve Ekonomik savaş alanlarının ise vasfı itaat olan işbilmezlere terk edilmesi içinde bulunduğumuz geri kalmışlığın ve başarısızlığın temel sebebi. 

 

 

Paylaş: