×
Bildirimler
Sıfırla

Bilgi, Kapıkulları ve Kurumlar  


D.S.
Gönderiler: 43
 D.S.
Moderator
(@d-s)
Kurucu
Katılım : 3 ay önce

Bilgi, Kapıkulları ve Kurumlar  

Artık herkesin gördüğü ve kabul ettiği bir şey var. Bilgi yeni dünyamızın ana maddesi olarak dönüşüm ve değişime önderlik ediyor, edecek.

 

Bilginin az kullanıldığı tüm ülkeler DİKTATÖRLÜKLERİN pençesinden kurtulamıyorlar. Diktatörlerin BİLGİ'yi negatif yönde kullanarak, kendi halkını, milletini denetimde tuttuğu gözlenmektedir. Diktatörler bilgisiz bırakılmış halktan boş sloganlarla kapıkulları yaratmaya çalışırlar.

 

Bu kapıkulları tarihin her döneminde, her zeminde gelişmenin önünde KRAL'dan daha kralcı olarak görev üstlenmişler ve buna karşılıkta kral geçinenlerce taltif edilmişler, ödüllendirilmişler ve işlevleri bitince de çöpe atılmışlardır. 

 

Birilerinin eteğine yapışarak bir yere gelmeyi düşleyen kralcılar kendi toplumuna zarar verirler.

 

Gelişmenin, değişimin, yenileşmenin önüne set olurlar. Bu setler kralın kendisinden daha tutucu daha zararlı hale gelir. Çünkü bunlar giderek daha çok sayıda olurlar, daha organize hale gelirler. Örümcek ağları gibi menfaatleri doğrultusunda bir sistem yapılandırırlar. 

 

Gerektiğinde birilerinin yeğenlerini işe alır yada aldırırlar. Birilerinin akrabalarını kayırırlar. Birbirlerine ihaleler verdirirler. Birbirlerinin yasadışılık, etik ve ahlak dışılıklarına göz yumarlar. 

 

Bunlar bırakın kendilerini eleştiren birini görmeyi, ilerde eleştirebilecek ve yapıştıkları yerden söküp alabilecek bilgi, birikim ve cesaret sahibi birini daha hisseder etmez ayaklarından ensesinden tutup çekiştirirler, alaşağı etmeye çalışırlar. Onu daha yolun başında ezmek gerektiğini bilirler. 

 

Bu anlamda organize olmaları öyle gelişir öyle gelişir ki; Günün birinde krallarını da kukla haline getirebilirler. Öyleki; kralları ile ters düştüklerinde ya da ondan iyi menfaat sağlama kapasitesinde bir başka kral! gördüklerinde, krallarını değiştirebilme fonksiyonuna bile sahip olabilirler. 

 

Yollarına böyle devam ede ede SİSTEM'leşirler. 

 

Kusursuz bir vücudun çalışması gibi, enzim, taşıyıcı RNA, aminoasit görevlerini üstlenmiş birimler oluştururlar. 

 

Bu sistemin kolları, ağızları, kalemleri, tetikçileri olur. 

 

Bakın etrafınıza; Kol, ağız, kalem tetikçi görevini gören her şey ama her şeye MENFAAT penceresinden bakan yüzlerce kişi görürsünüz. 

 

Bunlar OKUL'da, bir HASTANE'de , bir BELEDİYE'de, bir PARTİ'de, herhangi bir KURUM'da gözümüze çarpar. Sistemin kurulması için illede baki rejimler şart değildir onlar için. "Bana ne?"cilerin ve bireyciliğin, menfaatçiliğin önüne geçtiği toplumlar Devletlerini kaybedebilirler. Kurullar rejimi olan demokrasinin anarşizme dönüşebileceğini unutur duyarsız hale gelirseniz boşlukta kalırsınız. Devletin bile kemirile kemirile devletlikten çıkarıldığı, Başbakanların ahtapotların bir kolu haline geldiği ülkeleri unutmayın!

 

Bilgi AYDINLIK'tır. Bilgi projektörlerini çevirin o kurumun üstüne! Biran da cesur olun! Birbirinize destek olun! Cesur, namuslu ve bilgili olanların da birleşmesi gerekir. Her kurumda, her partide, her dernekte, her kooperatifte, her odada ve hatta her devlette en dürüst en bilgili ve en ehillerin yönetmesi için çalışın. 

 

Yoksa bu ahtapotlar birbirleriyle tanışıp, daha organize oldukça her taraf karanlık olacak, hiç kimse kimin ne yaptığını bilmeyecek. TV, gazete ağızlar susturulacak. Adalet yok edilecek. Tek tip insan yetiştirilmek istenirken yüzbinlerce insan ölüme akıldışılığa gönderilecek. 

Dr. Osman Yavaşoğlu - 2003

 

 

Paylaş: