Kitap alıntıları

Favori kitap alıntını ekle! 1. DS
  3

  Akıllı insan problemin çözümüyle ilgilidir, aptal ise kendi kafasındaki herhangi bir fikri çözüm diye dayatmak ister.

   Cumhuriyete kadar bugünkü Türkiye topraklarının içinde yaşayan insanların bilime katkısı sıfırdır.

   Halkımız sebep sonuç ilişkisi kurmaktan acizdir. Böyle bir toplumda, bilimi boşverdim, ne demokrasi ne de en ilkelinden bile olsa medeniyet yaşayabilir. 

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yüzde doksanının bilinçaltında "bilim olsa da olur, olmasada olur" inancı vardır. 

   Zor olan Türkiye'de yabancı dil öğrenmek değil herhangi bir şeyi öğrenmektir. Çünkü öğrenci, öğreneceği şeyi öğrenmek için değil not almak için çalışmaktadır. Amaç öğrenmek değil öğrendiğini gösteren belgeyi öyle yada böyle kapmaktır.

   Doğa cahili ve aptalı affetmez...


 2. DS
  2

  Oysa Demokrasi toplumların sola açılma eğiliminden doğmuş bir rejimdir. Eğer toplumlar tutucu eğilimlerle yetinseydi belki demokrasi arayışı içine bile girmezlerdi. 

  Bizim soldaki sınırımızı halk çizecektir. 

  Bir toplum için, adalet duygularının incitilmesinden daha tehlikeli bir durum olmadığı kanaatindeyim. 

  Aslında halklar diye haykırarak, kafatasına göre halkı bölmeye kalkışmanın ancak bir emperyalist ve kapitalist oyunu olabileceğini, dilimin döndüğü kadar kanıtlayarak anlatmaya çalıştım. 

  Bence bir siyaset adamı ve yazar, en büyük hatayı kendisinin her şeyi bildiğine inanırsa yapar. 

  Ordunun sırtından mücahitlik fatihlik taslamayı şahsen ben ayıp sayarım. 

  Eskiden halk deyimi ile partinin hem de oldukça geniş sayıda kodamanları vardı. Bunlar güngörmüş ve ad yapmış kişilerdi. Belli mevkiler onların adeta doğal hakkı sayılırdı ve geniş partili kadroları için o belli mevkiler yarışma dışı tutulurdu. S.126 

  Politikacının bilgin olması gerekmez. Politikacının uzman olması gerekmez. Ama politikacının halkla çok iyi ilişki kurabilen ve halkın birçok kesiminin istekleriyle toplumun zorunluluklarını bağdaştırabilen, halkın nabzını yakalayabilecek daima elinde tutabilecek nitelikte ve halkla çok iyi ilişki kurabilecek nitelikte kimseler olmaları gerekir. Bir kimse çok dürüst, çok iyi niyetli ve çok yetenekli bir uzman olabilir. Ama halkla ilişkileri iyi değilse aktif politikacı olarak işe yaramaz. 

  Solculuk bir idealizm olduğu kadar gerçekçiliktir de. Gerçekçi olmayan sol hiçbir işe yaramaz. 3. braveturk
  1

  Bir milletin, felaket içinde kalması, çökme tehlikesine maruz kalınması, mutlaka ve içtimai, ahlaki bir maraza müptela olması neticesidir. Milletin hakiki kurtuluşuna muvaffakiyeti temin için mutlaka milletin sosyal noksanlarını idrak etmek ve maraz esasından ilmi ve fenni bir suret de tedavi çarelerine tevasul eylemek lazımdır. 

  Çocuklarımıza ve gençlerimize görmekte olduğu tahsilin hududu her ne olursa olsun herşeyden evvel; Türkiye'nin istiklaline, Türkiye Büyük Müllet Meclisine ve Hükümetine düşman olan bütün anasırlarla mücadele etmek luzumu öğretilmelidir. 

  Yapabilmek başkadır. Tenkid etmek başkadır. 

  Benim ihtiraslarım var, hem de pek büyükleri... Fakat bu ihtiraslar yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük meblağlar elde etmek gibi adi emellerin tatminine tealluk etmez. Ben bu ihtirasların gerçekleşmesini vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da liyakatla ifa edilmiş bir vazifenin canlı iç rahatlığını verecek büyük fikrin başarısında arıyorum. Bunu çok genç yaşta elde ettim, son nefesime kadar onu muhafaza edeceğim. Bütün hayatımın prensibi de bu olmuştur.


 4. DS
  0

  Güç ya da endişe verici bir karar alınması gerektiğinde olanca aklınızı o iş üstünde toplayıp kararlarınızı verin, karar verdikten sonra da, yeni bir gerçekle karşılaşmadıkça, o kararı yeniden gözden geçirmeye kalkışmayın. Kararsızlık kadar yorucu ve yararsız bir şey yoktur.


 5. DS
  0

  Eksiksiz bir sağlıktan ve kusursuz bir bedenden kaynaklanan sakin ve neşeli bir mizaç; duru, canlı, nüfuz edici ve doğru kavrayan bir zeka; ılımlı, yumuşak bir istenç ve bunlara uygun olarak, iyi bir vicdan: bunlar, yerini hiçbir rütbenin ya da zenginliğin dolduramayacağı üstünlüklerdir. 

  Dışarıdan bir şeyler kazanabilmek için içeriden bir şeyler yitirmek, yani şan şöhret, mevki, şatafat, ün, san kazanmak için huzurunu, boş zamanını ve bağımsızlığını bütünüyle ya da önemli ölçüde feda etmek büyük bir budalalıktır.

  Bir insan, istemeyi aklından bile geçirmediği malların yokluğunu kesinlikle duymaz, onlar olmadan da bütünüyle hoşnuttur; öte yandan, ondan yüz katı daha çok şeye sahip olan bir başkası, istediği bir şeyden yoksun kaldığında kendini mutsuz hisseder. 

  Zenginlik deniz suyu gibidir, Ne kadar çok içilirse o kadar çok susatır. 

  Nasıl ki küçük cisimler, gözümüze yakın tutulduklarında görüş alanlarımızı sınırlar, tüm dünyayı örterlerse; en yakın çevremizdeki insanlar ve olaylar da, son derece önemsiz ve değersiz olsalar bile, dikkatimizi ve düşüncelerimizi gereğinden çok, üstelikte hoş olmayan bir biçimde meşgul ederler ve önemli düşünceleri ve olayları uzaklaştırırlar. Bu durumu önlemeye çalışmak gerekir. 

  Her uyanış ve yataktan kalkış doğumdur, her taze sabah küçük bir gençlik ve her yatağa gidiş ve uyuyuş küçük bir ölümdür.  


 6. DS
  0

  Toplumun demir zırhı durumunda olan ahlaki ve manevi kuvvetler, etkilerini kaybettikleri vakit, büyük bir isabetle kendilerine barbar denilen bu bilinçsiz ve hayvani kalabalıkların eliyle o toplumun son tasfiye uygulaması yapılır. 

   Kitle içinde bulunan birey sadece çokluğun, sayı fazlalığının verdiği bir duygu ile, tek başına olduğu vakit frenleyebileceği içgüdülerine kendisini terk ederek yenilmez bir güç kazanır. Kitleler isimsiz ve dolayısıyla mesuliyetsiz oldukları için fertleri, daima, her yerde kuşatıcı rol oynayan kendi sorumluluk duygularından bütünüyle uzaklaştırırlar ve onları içgüdülerine daha kolayca bırakırlar. 

  Bir süre aktif bir kitle içinde bulunan kimsenin çok geçmeden, kendisini uyutanın elleri arasında uyuyan kişinin düştüğü gibi efsunlanmış bir hale düştüğü dikkatli gözlemlerle kesinleşmiştir. Uyutulan kimsede bilinçli çalışma felce uğradığından, uyutucunun kendi arzusuna göre yönettiği bütün bilinçaltı etkinliklerinin esiri olur. Artık bu adamda bilinçli kişilik kaybolmuştur, irade ve seçme kabiliyeti kalmamıştır. Duyguları, düşünceleri o zaman uyutucunun yönlendireceği tarafa doğru yönelir. 

  Bilgisiz ve bilgin, bir kere kitle içinde bulununca olayları objektif olarak gözlemlemek bakımından aynı yetenek düzeyine inerler. 


 7. braveturk
  0

  "Siyasi partileri Türkiye'de finanse edenler; köyde ve kasabada ağalar, küçük ve orta vilayetlerde eşraflar, büyük vilayetlerde sermayedarlar ve patronlar oldukça vatandaşın serbest seçimle rey kullanmasına imkan yoktur. Büyük Millet Meclisine gelenlerin seçimler sırasında sarf ettikleri paraları kurtarmak ve gelecek devre seçimlerine hazırlık olmak üzere yapılan nüfuz ticaretleriyle elde edilen meblağlar hariç, idari ve ticari devlet mekanizması dejenere edilmektedir. Bu demokratik denilen sahte rejimle ilanihaye memleket idare edilemez.

  Bu memlekette dürüst namuslu vazife gören insanlar huzur içinde olamaz, hayatları hep mücadele ile geçer.

  Köle ruhu ile yaratılmış olanlar efendilerine çok sadıkça hizmet ederler. 

İçerik Ekle
ya da
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısını veya ekleme kodunu yapıştırın.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarılı Başarılı
1
Başarılı
asdfghjkl asdfghjkl
0
asdfghjkl
nası!?? nası!??
0
nası!??
lann?!! lann?!!
0
lann?!!
rezalet! rezalet!
0
rezalet!
yapacağınız işi yapacağınız işi
0
yapacağınız işi
üzdü... üzdü...
0
üzdü...
+ kahve parası + kahve parası
0
+ kahve parası

0 Yorum

DS

Selam. Adım Ufuk. Yaş +30. konum biraz ank biraz da ant. işletme mezunuyum, uzun süre banka denetçiliği yaptım. Bu aralar epey bir boş vaktim var. Braveturk’le hobi olarak uğraşıyorum. BraveTurk’te olma amacım dağınık ve zaten az sayıda olan brave kullanıcılarıyla bir araya gelerek küçükte olsa kendi içinde işleyen bir brave ekosistemi oluşturmak. Umarım birlikte başarabiliriz. Hepiniz hoşgeldiniz!
Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı