Brave ile Emeği Sömürülmeyen Youtuber Nasıl Olunur?


Youtube içerik oluşturucuları bilirler ki YouTube İş Ortağı Programı’na katılmak ve para kazanabilme özelliğini açabilmek için kanalın son 12 ay içinde herkese açık olarak 4.000 saat izlenmiş ve 1.000 aboneye sahip olması gerekir. Yani bu koşulları sağlamayıp içerik üreten ve birilerine sesini duyurup onlara içerikleri ile fayda sağlayan binlerce youtuber var ve emekleri karşılık bulmuyor.

Örneğin youtube üzerinde kendinize ait olmayan bir müzik eserini kendi yorumunuzla gitar ile çalıp, nasıl çalındığıyla ilgili bilgi de vererek kendi yorumunuzu içeriğe katıyorsunuz. Fakat burada youtube, müzik eseri telif sahibi ile kendi arasındaki sözleşmeye uygun olarak sizin bu eserden para kazanmanızı tamamen engelleyebiliyor. Yani içeriğinizde sizden birşeyler var ve birilerine belki de kendi yorumunuzu katarak bu eserin ulaşmasını belki de daha iyi ulaşmasını sağladınız. Ama emeğiniz karşılık bulmadı..

İşte brave browser ile bunlar sona eriyor ve gelecekte de yaygınlaşabilecek bir dünyaya kapılar açılıyor. Brave’e içerik oluşturucusu olarak sosyal medya hesabınızı (şimdilik twitter ve youtube) kaydedip, yaptığınız içeriği her ne ise topluma açıyorsunuz. Bunu beğenen de çıkacak beğenmeyende. Fakat hiçbir sınırlandırıcı koşula bağlı kalmadan içeriğinizi beğenenler size bahşiş gönderebilecekler. Hemen tek tıklamayla orada. 

Peki size neden BAT (Basic Attention Token) göndersinler? Onlar bu BAT’ ları sokakta  mı buluyorlar ? 🙂 Hayır. “Eğer reklam izleyerek BAT kazanmaya Brave Browser üzerinde onay vermişlerse” ki bu reklamların Browser tarafından sizin izlemek istediğiniz tarzda, ilgi alanınıza göre reklamlar olması sağlanıyor, reklam izliyorlar ve harcadıkları zamanın karşılığı olarak hesaplarına BAT kripto parası tanımlanıyor. Tüketici hem kendine belkide yol gösteren bir reklam izledi hem de harcadığı zaman karşılığı olarak BAT kazandı.  Yani reklam veren de istediği kitleye ulaşıyor dikkat edin. Sonra ne oluyor ? Bu kitle sizin içeriğinizden fayda sağladığına göre, içeriklerin devamı için neden size bahşiş BAT göndermesin? Dolayısıyla emeğin sömürülmediği bir ekosistem kurulmuş oluyor. 

Örneğin bir sözlükte, kitleleri yönlendiren,bilgilendiren ve zaman harcayarak yorum yazan insanlar sadece yazdıklarıyla, ömür tükettikleriyle kalıyorlar. Site onların sayesinde ayakta kalıyor. Fakat hiçbir karşılık almadıkları bu emeği harcamaları da bir o kadar mantık dışı değil mi? Bu sanki böyle olmak zorundaymış gibi kabul edip birilerinin para kazanmasına vesile oluyorlar. Site sahipleri ise aldıkları reklamlarla oturdukları yerden para kazanıyorlar. Fakat brave browser ekosistemi ile siteyi ayakta tutan kullanıcı da ‘görülüyor’. Sitedeki her bir kullanıcı üretime katkısı oranında ‘sitenin bir sahibi’ olarak değerlendirilerek hem bahşişe açık  hale geliyor hem de brave onlara bu üretim beğenisi oranında ödül BAT verebiliyor. 

Brave Browser diğer browserlar gibi gizliliğinizi ihlal etmiyor. Zırt pırt karşınıza saçma sapan reklamlar çıkartmıyor,  tarayıcı çerezleri ile sizi izleyip, saygızılık yapmıyor. Onay vermeniz halinde ilgi alanınıza göre reklamlar izliyor ve para kazanıyorsunuz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

sevdim sevdim
0
sevdim
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
tipsledim tipsledim
0
tipsledim
asdfghjklşi asdfghjklşi
0
asdfghjklşi
:S :S
0
:S
iğrenç iğrenç
0
iğrenç
yapacağınız işi yapacağınız işi
0
yapacağınız işi
üzdü... üzdü...
0
üzdü...

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı